A A A A Kontrast:
A++ A+ A Czcionka:
poniedziałek 21.10.2019RSS

1wybory_jesien.jpg1wybory_lato.jpg1wybory_zal.jpg1wybory_zima.jpg47017.jpg

rozklad_jazdy.jpgrozklad_jazdy_jesien.jpgrozklad_jazdy_lato.jpgrozklad_jazdy_wiosna.jpgrozklad_jazdy_zaloba.jpg

dzialki.jpgdzialki_jesien.jpgdzialki_lato.jpgdzialki_wiosna.jpgdzialki_zaloba.jpg

zgk.pngzgk_zima.pngzgk_zalobna.pngzgk_lato.pngzgk_jesien.png

gops.pnggops_zima.pnggops_lato.pnggops_jesien.pnggops_zalobna.png

szkolnictwo_zima.pngszkolnictwo_zalobna.pngszkolnictwo_jesien.pngszkolnictwo_wiosna.pngszkolnictwo_lato.jpg

gospodarka_odpadami.jpggospodarka_odpadami_jesien.jpggospodarka_odpadami_lato.jpggospodarka_odpadami_wiosna.jpggospodarka_odpadami_zaloba.jpg

nie_uzaleznieniom.jpgnie_uzaleznieniom_jesien.jpgnie_uzaleznieniom_lato.jpgnie_uzaleznieniom_wiosna.jpgnie_uzaleznieniom_zaloba.jpg

osrodki_zdrowia.jpgosrodki_zdrowia_jesien.jpgosrodki_zdrowia_lato.jpgosrodki_zdrowia_wiosna.jpgosrodki_zdrowia_zaloba.jpg

fair_play.jpgfair_play_jesien.jpgfair_play_lato.jpgfair_play_wiosna.jpgfair_play_zaloba.jpg

biblioteka.jpgbiblioteka_jesien.jpgbiblioteka_lato.jpgbiblioteka_wiosna.jpgbiblioteka_zaloba.jpg

muzeum.jpgmuzeum_jesien.jpgmuzeum_lato.jpgmuzeum_wiosna.jpgmuzeum_zaloba.jpg

sokis_zima.pngsokis_zalobna.pngsokis_wiosna.pngsokis_lato.pngsokis_jesien.png

imprezy.jpgimprezy_jesien.jpgimprezy_lato.jpgimprezy_wiosna.jpgimprezy_zaloba.jpg

rzut_podkowa.jpgrzut_podkowa_jesien.jpgrzut_podkowa_lato.jpgrzut_podkowa_wiosna.jpgrzut_podkowa_zaloba.jpg

jp_zaloba.jpgjp_jesien.jpgjp_lato1.jpgjp_wiosna1.jpgjp_zima1.jpg

2018-12-17 18:38

16 grudnia 2018 r. w lipnickiej świetlicy odbyło się świąteczno-historyczne wydarzenie, którego głównym bohaterem był Mieszkaniec Lipnika, społecznik, pasjonat, wieloletni radny, autor wydanej w tym roku publikacji pt. Historia wsi Lipnik.

Autor opowiedział najciekawsze wątki z historii miejscowości, podziękował osobom, które wsparły Go w wydaniu pisanej 18 lat publikacji po czym rozdał uczestnikom spotkania książki z autografami.

Książka zawiera mnóstwo ciekawych informacji opartych na źródłach pisanych i przekazach ustnych. Niektóre wzmianki, zdjęcia czy inne materiały dosłownie pozyskano z lipnickich domostw, po inne autor sięgał do archiwów państwowych i opracowań historycznych.

W książce znajdziemy treści typowe dla publikacji historycznych tj.: położenie geograficzne, przynależność administracyjna, migracja ludności, ale także wątki dotyczące: posesji i rodzin, kółek rolniczych i różańcowych, folwarku, leśniczówki i gajówki, a nawet sklepów i akuszerek w Lipniku. Są także fotografie, mapy i drzewa genealogiczne.

Bardzo trafnie o autorze i Jego dziele pisze we wstępie dr Stefan Zatoński: „Nie jest przecież historykiem, a zachowując pokorę, tworzy dzieło historiograficzne odtwarzające przeszłość Lipnika i okolic. Umiejętnie łączy retrospekcję z czasem, w którym przyszło mu żyć. Wie, że wszystko to podszyte jest historycznym kontekstem. Pokazuje w pełni znajomy mu krajobraz kulturowy. Wykazuje dobrą znajomość etnografii i dialektologii, wprowadzając czytelnika do lipnickiej zagrody, opowiadając mu o zwyczajach i obyczajach wiejskiej gromady, posługując się często językiem gwarowym.”

Wielkie gratulacje i wyrazy uznania za tę niełatwą i fachową pracę złożyli Autorowi uczestnicy spotkania, wśród których najbliższą i najbardziej liczną grupą byli Mieszkańcy Lipnika – rodzina, sąsiedzi, znajomi, radny Jacek Łudzik, sołtys Sylwia Kozioł z Radą Sołecką, a także przedstawiciele samorządu Gminy Janów – wójt elekt Edward Moskalik, sekretarz Monika Gałązka, skarbnik Małgorzata Laskowska, przedstawiciele instytucji kultury – dyr. Gminnej Biblioteki Publicznej Justyna Siemion, dyr. Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu Anna Tarczyńska oraz radni Powiatu Częstochowskiego: Danuta Tomza, Monika Kosielak i Adam Markowski.

Trudno byłoby sobie wyobrazić lepszy rok dla wydania publikacji Józefa Kaweckiego – łączy on bowiem dwa znaczące jubileusze – 625-lecie Lipnika i stulecie niepodległości Polski.

Niebawem publikację będzie można wypożyczyć w GBP Janowie oraz punkach bibliotecznych na terenie gminy, a także kupić w Bistro Złota Jura w Złotym Potoku. Zachęcamy do lektury!

mk

bip.jpgbip_zaloba.jpg

epuap.jpgepuap_zaloba.jpg

facebook.jpgfacebook_zaloba.jpg

wirtualny_spacer.jpg

szkolenia_IT.jpg

balonowe_mistrzostwa_polski.jpg

wielka_niepodlegla.jpg

dotacje_oze.png

dotacje_azbest.png

spoldzielnia_socjalna1.png

jsk_baner.jpg

zgj_logo.jpgzwiazek_gmin_zaloba.jpg

ppj.jpgppj_cz.jpg

rlgd.png

zespol_szkol.jpgzespol_szkol_zaloba.jpg

siedlec.jpgsiedlec_jesien.jpgsiedlec_lato.jpgsiedlec_wiosna.jpgsiedlec_zaloba.jpg

schronisko.jpgschronisko_zaloba.jpg

rewitalizacja.jpg

Dane kontaktowe:

Urząd Gminy w Janowie, ul. Częstochowska 1; 42-253 Janów, tel. 34 3278048, 34 3278501, 34 3278502, 34 3278503, fax. 34 3278081, e-mail: gmina@janow.pl,
Skrytka odbiorcza ePUAP: /ris4l98i9c/skrytka

Copyright (c) 2016 Urząd Gminy w Janowie. Wszelkie prawa zastrzeżone Strony internetowe TRUSTNET