A A A A Kontrast:
A++ A+ A Czcionka:
piątek 19.04.2024RSS

inwestycje_remonty_zima.jpginwestycje_remonty_wiosna.jpginwestycje_remonty_lato.jpginwestycje_remonty_jesien.jpginwestycje_remonty_zaloba.jpg

kalendarz_wydarzen_jesien.jpgkalendarz_wydarzen_lato.jpgkalendarz_wydarzen_wiosna.jpgkalendarz_wydarzen_zaloba.jpgkalendarz_wydarzen_zima.jpg

informator 1.jpginformator 2.jpginformator 3.jpginformator 4.jpginformator 5.jpg

relacje_jesien.pngrelacje_zima.pngrelacje_lato.pngrelacje_zaloba.pngrelacje_wiosna.png

bppzima.pngbppwiosna.pngbppjesien.pngbpplato.pngbppzal.png

rozklad_jazdy.jpgrozklad_jazdy_jesien.jpgrozklad_jazdy_lato.jpgrozklad_jazdy_wiosna.jpgrozklad_jazdy_zaloba.jpg

Dzialki

zgk.pngzgk_zima.pngzgk_zalobna.pngzgk_lato.pngzgk_jesien.png

szkolnictwo_zima.pngszkolnictwo_zalobna.pngszkolnictwo_jesien.pngszkolnictwo_wiosna.pngszkolnictwo_lato.jpg

gops.pnggops_zima.pnggops_lato.pnggops_jesien.pnggops_zalobna.png

gospodarka_odpadami.jpggospodarka_odpadami_jesien.jpggospodarka_odpadami_lato.jpggospodarka_odpadami_wiosna.jpggospodarka_odpadami_zaloba.jpg

nie_uzaleznieniom.jpgnie_uzaleznieniom_jesien.jpgnie_uzaleznieniom_lato.jpgnie_uzaleznieniom_wiosna.jpgnie_uzaleznieniom_zaloba.jpg

osrodki_zdrowia.jpgosrodki_zdrowia_jesien.jpgosrodki_zdrowia_lato.jpgosrodki_zdrowia_wiosna.jpgosrodki_zdrowia_zaloba.jpg

biblioteka.jpgbiblioteka_jesien.jpgbiblioteka_lato.jpgbiblioteka_wiosna.jpgbiblioteka_zaloba.jpg

muzeum.jpgmuzeum_jesien.jpgmuzeum_lato.jpgmuzeum_wiosna.jpgmuzeum_zaloba.jpg

sokis_zima.pngsokis_zalobna.pngsokis_wiosna.pngsokis_lato.pngsokis_jesien.png

jp_zaloba.jpgjp_jesien.jpgjp_lato1.jpgjp_wiosna1.jpgjp_zima1.jpg

1wybory_jesien.jpg1wybory_lato.jpg1wybory_zal.jpg1wybory_zima.jpg47017.jpg

2019-05-04 12:27

Dziesięcioosobowa grupa członków Jurajskiego Klubu Seniora uczestniczyła w dniu 2 maja 2019 roku w spacerze ziołowym pt. Wiosna w Złotym Potoku z cyklu „Jura pachnąca ziołami”. Organizatorem cyklu spotkań jest Irena Jarzyńska, biolog, zielarz, pasjonat turystyki po Jurze oraz Urszula Gospodarek, geograf i przewodnik turystyczny.

Zbiórka chętnych była o godz.11.00 na rynku koło kościoła w Złotym Potoku. Przewodnik opowiedziała o historii Złotego Potoka, o stojącej na rynku studni oraz postaci dziewczyny, nosiwody w konwiach z pobliskiej rzeki Wiercicy, gdzie u stóp znajduje się żaba, która miała uchronić od biedy dziewczynę i całą rodzinę.

Następnie udaliśmy się w kierunku rezerwatu „Parkowe”w celu rozpoznawania roślin leczniczych i kwitnących wiosną. Pani przyrodnik oświadczyła, ze nie ma chwastów gdyż każde zielsko jest ziołem, które można wykorzystać w leczeniu wielu chorób :

Dziewanna rośnie przy wyrobisku skalnym u podnóża hotelu „Kmicic”- kwiatki należy zasypać cukrem a powstający syrop zalecany na chrypkę i kaszel.

Stokrotka polna, podobnie jak rumianek, suszona i parzona działa przeciwbólowo, kwiaty można jeść też na surowo. Jasnota – gajowiec żółty, działa dezynfekująco, oraz wybielajaco na skórę.

Rzeżucha łąkowa, rośnie nad stawem „Amerykan”, kwitnie na biało.

Idąc w kierunku jaskini „Niedźwiedzia” przechodzimy koło wąwozu o nazwie „Jar Majora Wrzoska”, rosną bardzo stare, wysokie rozgałęzione graby o charakterystycznej bardzo pomarszczonej korze. W głębi wąwozu rośnie :

Łuskiewnik Różowy (pomarańczowy) kłącza stosuje się na choroby neurologiczne.

Gwiazdnica wielkokwiatowa posiada białe drobne kwiatki, roślina zielna. Bardzo rzadko spotykana.

Dąbrówka rozłogowa. Kwitnie na niebiesko.

Dotarliśmy do groty „Niedźwiedzia”. Przewodnik nakreśliła historię powstania jaskiń na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej oraz nazwę jaskini. Na wierzchowinie idąc zielonym szlakiem dojdziemy do obeliska Jana Wrzoska, bohatera walk II Wojny Światowej. Udzieliła też cennych porad jak należy schodzić nawet z małych wzniesień z wystającymi korzeniami i zasypanymi ściółką, aby nie ulec upadkowi.

Szczawnik zajęczy, rośnie koło źródła „Spełnionych Marzeń”, posiada malutkie białe kwiatki – można jeść na surowo, pić wyciśnięty sok oraz w formie herbatki. Likwiduje zgagę, zaspakaja pragnienie, stosowany w chorobach wątroby i trawieniach. Oczyszcza krew lepiej niż pokrzywa, zawiera bardzo dużo witaminy C, witaminy z grupy B i dobrze przyswajalny wapń.

Miesięcznica – wysoka roślina zielna posiada kwiaty różowo fioletowe, rośnie przy stawie „Zielonym”. Stosowana do suchych bukietów.

Pogoda dopisała, było słonecznie chociaż chłodno, zrobiliśmy wiele zdjęć i pogłębiliśmy historię i wiadomości o rosnących ziołach na terenie rezerwatu „Parkowe”.

Następny spacer z cyklu”Jura pachnąca ziołami” za miesiąc okolice Bobolic.

bip.jpgbip_zaloba.jpg

epuap.jpgepuap_zaloba.jpg

baner_ue_pozyskane.png

facebook.jpgfacebook_zaloba.jpg

porady prawne.jpg

zakladka czyste powietrze.jpg

energetycznosc budynkow.jpg

gaz_logo.png

baner_fundusz_solidarnosciowy.png

dotacje_oze.png

dotacje_azbest.png

jsk_baner.jpg

ppj.jpgppj_cz.jpg

rlgd.png

zgj_logo.jpgzwiazek_gmin_zaloba.jpg

zespol_szkol.jpgzespol_szkol_zaloba.jpg

rewitalizacja.jpg

Dane kontaktowe:

Urząd Gminy w Janowie, ul. Częstochowska 1; 42-253 Janów, tel. 34 3278048, 34 3278501, 34 3278502, 34 3278503, fax. 34 3278081, e-mail: gmina@janow.pl,
Skrytka odbiorcza ePUAP: /ris4l98i9c/skrytka

Copyright (c) 2016 Urząd Gminy w Janowie. Wszelkie prawa zastrzeżone Strony internetowe TRUSTNET