A A A A Kontrast:
A++ A+ A Czcionka:
poniedziałek 18.03.2019RSS

dzialki.jpgdzialki_jesien.jpgdzialki_lato.jpgdzialki_wiosna.jpgdzialki_zaloba.jpg

rozklad_jazdy.jpgrozklad_jazdy_jesien.jpgrozklad_jazdy_lato.jpgrozklad_jazdy_wiosna.jpgrozklad_jazdy_zaloba.jpg

zgk.pngzgk_zima.pngzgk_zalobna.pngzgk_lato.pngzgk_jesien.png

gops.pnggops_zima.pnggops_lato.pnggops_jesien.pnggops_zalobna.png

szkolnictwo_zima.pngszkolnictwo_zalobna.pngszkolnictwo_jesien.pngszkolnictwo_wiosna.pngszkolnictwo_lato.jpg

gospodarka_odpadami.jpggospodarka_odpadami_jesien.jpggospodarka_odpadami_lato.jpggospodarka_odpadami_wiosna.jpggospodarka_odpadami_zaloba.jpg

nie_uzaleznieniom.jpgnie_uzaleznieniom_jesien.jpgnie_uzaleznieniom_lato.jpgnie_uzaleznieniom_wiosna.jpgnie_uzaleznieniom_zaloba.jpg

osrodki_zdrowia.jpgosrodki_zdrowia_jesien.jpgosrodki_zdrowia_lato.jpgosrodki_zdrowia_wiosna.jpgosrodki_zdrowia_zaloba.jpg

fair_play.jpgfair_play_jesien.jpgfair_play_lato.jpgfair_play_wiosna.jpgfair_play_zaloba.jpg

biblioteka.jpgbiblioteka_jesien.jpgbiblioteka_lato.jpgbiblioteka_wiosna.jpgbiblioteka_zaloba.jpg

muzeum.jpgmuzeum_jesien.jpgmuzeum_lato.jpgmuzeum_wiosna.jpgmuzeum_zaloba.jpg

sokis_zima.pngsokis_zalobna.pngsokis_wiosna.pngsokis_lato.pngsokis_jesien.png

imprezy.jpgimprezy_jesien.jpgimprezy_lato.jpgimprezy_wiosna.jpgimprezy_zaloba.jpg

rzut_podkowa.jpgrzut_podkowa_jesien.jpgrzut_podkowa_lato.jpgrzut_podkowa_wiosna.jpgrzut_podkowa_zaloba.jpg

jp_zaloba.jpgjp_jesien.jpgjp_lato1.jpgjp_wiosna1.jpgjp_zima1.jpg

2018-03-20 13:53

Barwnie przystrojone stoły, smakowite potrawy, panie z Kół Gospodyń Wiejskich swoja gotowość zgłosiły o 15, 17 marca. Prace przygotowawcze trwały już od kilku dni. Na przestrzeni ostatnich kilku lat, gmina Poczesna już po raz drugi miała zaszczyt organizować wydarzenie regionalne dla pięciu powiatów: częstochowskiego, kłobuckiego, lublinieckiego, myszkowskiego i pajęczańskiego. Można było podziwiać dzieła Pań z takich gmin, jak: Dąbrowa Zielona, Mstów, Olsztyn, Janów, Konopiska, Blachownia, Kochanowice, Koziegłowy, Przyrów, Wręczyca Wielka, Nowa Brzeźnica oraz Poczesna.

Gości powitali i uroczystość prowadzili: Bernadetta Niemczyk – Przewodnicząca Rady Krajowej KGW oraz gospodarz – Wójt gminy Poczesna Krzysztof Ujma. Odwiedzili nas, m.in.: ks. biskup – Antoni Długosz, europosłanka Jadwiga Wiśniewska, poseł Lidia Burzyńska i poseł Halina Rozpondek. Posła Szymona Giżyńskiego reprezentowała – Urszula Giżyńska, redaktor naczelna Gazety Częstochowskiej. Obecny był wicewojewoda śląski – Mariusz Trepka oraz przewodniczący Sejmiku Śląskiego – Stanisław Gmitruk. Była też delegacja radnych województwa śląskiego (obecni byli m.in. Krystyna Jasińska i Stanisław Dzwonnik). Uroczystości w Poczesnej zaszczycili: Starosta Powiatu Częstochowskiego – Krzysztof Smela, przewodniczący Rady Powiatu Częstochowskiego – Andrzej Kubat oraz radni powiatu częstochowskiego (m.in. Andrzej Cupiał, Adam Morzyk, Joanna Haładyn, Grażyna Knapik). Prowadzący powitali burmistrzów i wójtów (m.in. burmistrz: Sylwię Szymańską, jak i wójtów Tomasza Gęsiarza oraz Piotra Derejczyka).

Spokojnych Świąt Wielkiej Nocy, życzyli goście i gospodarze podczas prezentacji Stołów Wielkanocnych, która odbyła się w Poczesnej, 17 marca. Na uroczystości nie zabrakło dyrektora częstochowskiego oddziału KRUS – Piotra Dobosza oraz przedstawicieli Stowarzyszeń, m.in. „Dar Serca”, „LGD Bractwo Kuźnic” czy Stowarzyszenie „Amazonki”, Stowarzyszenie Przyjaciół "Gaude Mater". Obecny był również prezes Stowawarzyszenia "Kresy" - ks. Ryszard Umański. Przybyli też samorządowcy z gminy Poczesna z wiceprzewodniczącą Rady Gminy – Eulalią Błaszak, sołtysi, delegacje OSP i Kół Gospodyń Wiejskich. Pojawił się także zaprzyjaźniony z gminą Poczesna światowej sławy artysta – Mariusz Chrząstek oraz mieszkańcy i przyjaciele gminy Poczesna. O część ekumeniczną, w wyjątkowy jak zwykle sposób, zadbali: biskup Antoni Długosz w asyście ks. proboszcza Wiesława Sochańskiego i wikariusza z Parafii w Poczesnej. Biskup Antoni Długosz uświadomił nam rolę człowieka w życiu, w pracy, a także w wymiarze duchowym. Z szacunkiem i pokorą odniósł się do wszystkich Pań, które w tym dniu były bohaterami prezentacji stołów. Stół zawsze łączy. Symbole, które mogliśmy spotkać na stołach nie są nam obce i nie możemy obojętnie obok nich przechodzić. Myślimy o pokarmach wielkanocnych, koszyczkach z jajami, palmie, zieleninie, barankach i nieustającym Alleluja. Symbolikę Świąt Wielkanocnych i zbliżającej się wiosny, nadziei mogliśmy zaobserwować także, w strojach Zespołu Folklorystycznego „Wrzosowianie”. W barwach m.in. krakowiaka, łowicza i rytmach polskości mówiliśmy o Świętach Wielkiej Nocy.

Każdy powiat, każda gmina, Koło Gospodyń Wiejskich, każde Stowarzyszenie, które zdecydowało się być 17 marca w Poczesnej zasługuje na szacunek, uznanie i słowo dziękuję. Bez tych osób nie byłoby Regionalnej Prezentacji Stołów Wielkanocnych . Myśląc o regionie, myślimy o Polsce i o niej mówimy teraz z myślą o przyszłości. Na terenie gminy Poczesna działają Koła: w Bargłach, Brzezinach Nowych, Hucie Starej A, Hucie Starej B, Wrzosowej, Nieradzie, Zawodziu oraz Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych „Feniks”.Wszystkie włączyły się z wielka pasją i kreatywnością do współorganizacji tego dnia. Szczególnie dziękujemy za stół poświęcony gminie Poczesna – pod nadzorem Koła z Huty Starej A i również szczególne podziękowania dla Koła Gospodyń w Bargłach. Panie zadbały, aby tego dnia było ciepło i przyjemnie.

Podczas wystąpień gości m.in.: biskupa Antoni Długosza, europoseł Jadwigi Wiśniewskiej, posłów, przewodniczącej Rady Krajowej KGW – Bernadetty Niemczyk, wicewojewody, starosty powiatu częstochowskiego myślą przewodnią był człowiek, jego praca i ogromna odpowiedzialność za drugiego człowieka. Podziękowania indywidualne od „Daru Serca” oraz od przewodniczącej Bernadetty Niemczyk otrzymali m.in.: starosta Krzysztof Smela, Wójt Gminy Poczesna – Krzysztof Ujma, dyrektor pocześniańskiego Centrum Kultury – Iwona Skorupa.

Wszystkie reprezentacje Kół Gospodyń Wiejskich także, zostały wyróżnione i nagrodzone podziękowaniami. Dziękujemy biskupowi Antoniemu Długoszowi, europoseł Jadwidze Wiśniewskiej, posłom, wojewodzie, radnym, wicemarszałkowi, starostom, burmistrzom, wójtom sołtysom, mieszkańcom i wszystkim gościom – tym z daleka i tym z bliska – za obecność.

 

Rena Smędzik, an
Źródło: http://www.poczesna.pl/prezentacja-stolow-wielkanocnych,news-2611
Foto: A.Pustelnik

bip.jpgbip_zaloba.jpg

epuap.jpgepuap_zaloba.jpg

facebook.jpgfacebook_zaloba.jpg

wirtualny_spacer.jpg

szkolenia_IT.jpg

balonowe_mistrzostwa_polski.jpg

wielka_niepodlegla.jpg

dotacje_oze.png

dotacje_azbest.png

spoldzielnia_socjalna1.png

jsk_baner.jpg

zgj_logo.jpgzwiazek_gmin_zaloba.jpg

ppj.jpgppj_cz.jpg

rlgd.png

zespol_szkol.jpgzespol_szkol_zaloba.jpg

siedlec.jpgsiedlec_jesien.jpgsiedlec_lato.jpgsiedlec_wiosna.jpgsiedlec_zaloba.jpg

schronisko.jpgschronisko_zaloba.jpg

rewitalizacja.jpg

Dane kontaktowe:

Urząd Gminy w Janowie, ul. Częstochowska 1; 42-253 Janów, tel. 34 3278048, 34 3278501, 34 3278502, 34 3278503, fax. 34 3278081, e-mail: gmina@janow.pl,
Skrytka odbiorcza ePUAP: /ris4l98i9c/skrytka

Copyright (c) 2016 Urząd Gminy w Janowie. Wszelkie prawa zastrzeżone Strony internetowe TRUSTNET