A A A A Kontrast:
A++ A+ A Czcionka:
środa 14.04.2021RSS

inwestycje_remonty_zima.jpginwestycje_remonty_wiosna.jpginwestycje_remonty_lato.jpginwestycje_remonty_jesien.jpginwestycje_remonty_zaloba.jpg

kalendarz_wydarzen_jesien.jpgkalendarz_wydarzen_lato.jpgkalendarz_wydarzen_wiosna.jpgkalendarz_wydarzen_zaloba.jpgkalendarz_wydarzen_zima.jpg

relacje_jesien.pngrelacje_zima.pngrelacje_lato.pngrelacje_zaloba.pngrelacje_wiosna.png

bppzima.pngbppwiosna.pngbppjesien.pngbpplato.pngbppzal.png

rozklad_jazdy.jpgrozklad_jazdy_jesien.jpgrozklad_jazdy_lato.jpgrozklad_jazdy_wiosna.jpgrozklad_jazdy_zaloba.jpg

Dzialki

zgk.pngzgk_zima.pngzgk_zalobna.pngzgk_lato.pngzgk_jesien.png

gops.pnggops_zima.pnggops_lato.pnggops_jesien.pnggops_zalobna.png

szkolnictwo_zima.pngszkolnictwo_zalobna.pngszkolnictwo_jesien.pngszkolnictwo_wiosna.pngszkolnictwo_lato.jpg

gospodarka_odpadami.jpggospodarka_odpadami_jesien.jpggospodarka_odpadami_lato.jpggospodarka_odpadami_wiosna.jpggospodarka_odpadami_zaloba.jpg

nie_uzaleznieniom.jpgnie_uzaleznieniom_jesien.jpgnie_uzaleznieniom_lato.jpgnie_uzaleznieniom_wiosna.jpgnie_uzaleznieniom_zaloba.jpg

osrodki_zdrowia.jpgosrodki_zdrowia_jesien.jpgosrodki_zdrowia_lato.jpgosrodki_zdrowia_wiosna.jpgosrodki_zdrowia_zaloba.jpg

biblioteka.jpgbiblioteka_jesien.jpgbiblioteka_lato.jpgbiblioteka_wiosna.jpgbiblioteka_zaloba.jpg

muzeum.jpgmuzeum_jesien.jpgmuzeum_lato.jpgmuzeum_wiosna.jpgmuzeum_zaloba.jpg

sokis_zima.pngsokis_zalobna.pngsokis_wiosna.pngsokis_lato.pngsokis_jesien.png

rzut_podkowa.jpgrzut_podkowa_jesien.jpgrzut_podkowa_lato.jpgrzut_podkowa_wiosna.jpgrzut_podkowa_zaloba.jpg

jp_zaloba.jpgjp_jesien.jpgjp_lato1.jpgjp_wiosna1.jpgjp_zima1.jpg

2014-05-02 05:30
2 maja  to Dzień Flagi Narodowej ,jeżeli uważamy się za patriotów to okażmy szacunek wobec tradycji i kultury i wywieśmy  narodową flagę przy naszych posesjach.Patriotyzm to miłość do wolności ,do ojczyzny ,do religii i własnego języka,a wyrażamy go przez symbole.Tym najważniejszym jest narodowa flaga.

Warto wiedzieć:

2 maja – polskie święto obchodzone od 2004 r., wprowadzone na mocy ustawy z 20. II. 2004 r. – czyli Dzień Flagi Narodowej. Niedługo świętować będziemy 1, 2 i 3 maja. To dobry moment, by zastanowić się dlaczego wywieszamy flagi narodowe. Odpowiem zatem na kilka „flagowych „ pytań.

Kiedy można wywieszać flagę państwową?
Kiedy się chce, nawet codziennie. Od 2004  r. obowiązuje ustawa, zgodnie z którą flagę państwową można powiesić bez specjalnej okazji, nawet na prywatnej posesji, na balkonie, pod warunkiem, że otoczy się ją czcią i szacunkiem.

Kiedy flagę trzeba zdjąć?
Nie tylko podczas żałoby narodowej. Także przed lub podczas deszczu i silnego wiatru, ponieważ eksponowanie flagi mokrej „sponiewieranej”, czyli postrzępionej jest obrazą symbolu państwowego (flaga, godło, hymn to symbole państwowe).
Poza tym flagi eksponuje się tylko w ciągu dnia, a jeśli pozostawia się je na noc, muszą być oświetlone tak, by wyraźnie było widać ich barwy.
W razie żałoby narodowej flaga jest wciągana (lub opuszczana) do połowy masztu, czasem dodatkowo na fladze zawiesza się kir (czarną wstęgę).

Co uchybia godności flagi?
Podczas wciągania czy zdejmowania z masztu flaga nie może dotknąć jego podstawy. Kiedy eksponuje się ją w pomieszczeniu, flaga nie może, nawet w jednym punkcie, dotykać podłogi. Podczas wciągania flagi na maszt i jej opuszczania należy zamilknąć i stanąć na baczność. To samo dotyczy sytuacji, kiedy flaga jest wnoszona do sali lub wprowadzana podczas apelu na wolnym powietrzu. Mężczyźni i chłopcy powinni wówczas zdjąć nakrycia głowy. Takiego zachowania nie musi poprzedzać żadna komenda. Plucie na flagę, deptanie jej i palenie to nie uchybienie, to bezczeszczenie.

Od kiedy flaga biało-czerwona jest symbolem państwowym?
Wprawdzie w Polsce książęta używali chorągwi już od X wieku, ale ich chorągwie miały bardzo różne kolory i pełniły inną funkcję – były prywatnymi symbolami. Chorągiew zaczęła być używana w Polsce jako flaga narodowa na przełomie XIII i XIV wieku. Była czerwona z białym orłem umieszczonym nieco bardziej w lewo niż pośrodku. Kolory biały i czerwony, jako barwy państwowe Polski, zostały wprowadzone przez parlament 7 lutego 1831 roku. Za symbol państwowy flaga biało-czerwona została uznana dopiero po I wojnie światowej, w 1919 roku.

Co oznacza biel i czerwień na fladze państwowej?
To barwy pochodzące od herbu państwa. Górny pas – biały -  wywodzi się od białego orła i białej litewskiej Pogoni, dolny – czerwony – od pola tarczy herbowej. Biel w połączeniu z czerwienią jako symbole zaistniały 3 maja 1792 r. Polki patriotki dla uczczenia pierwszej rocznicy Konstytucji 3 maja przewiesiły białe szarfy przez czerwone suknie. Kiedy tuż po wybuchu powstania listopadowego wprowadzono biało-czerwone kokardy wojskowe, biel symbolizowała na nich „dobro i czystość dążeń narodu polskiego”, a czerwień „dostojność i majestat władców polskich”. W heraldyce biel jest symbolem czystości, lojalności, pokory i szlachetności. Czerwień oznacza miłość, dzielność, żarliwość i poświęcenie. Takie znaczenie mają kolory polskiej flagi.

Ile mamy flag państwowych?
Dwie. Pierwsza jest biało-czerwona. Druga w białym polu ma godło państwa – Orła Białego w złotej koronie. Pierwsza przeznaczona jest do użytku w granicach Polski, druga służy eksponowaniu jej poza granicami – przy placówkach dyplomatycznych, na przejściach granicznych, na lotniskach międzynarodowych i na morzu jako bandera handlowa. Warto wiedzieć, że żegluga śródlądowa posługuje się banderą bez orła, a morska z orłem. Polska bandera wojenna ma trójkątne wycięcie po prawej stronie. Tradycyjnie biało-czerwoną flagę z orłem w złotej koronie używa Polonia amerykańska.
 
Gdzie musi być wywieszana flaga?
Przed oficjalnymi urzędami, a także na ich dachach, jeśli w danym urzędzie sprawowane są urzędowe czynności. Stąd flaga na Pałacu Namiestnikowskim w Warszawie, gdzie wskazuje na prezydenta RP. Jeżeli prezydent opuszcza pałac, flaga opuszcza dach.

Skąd wiadomo jak wywieszać flagi?
Określa to tzw. protokół flagowy. Stanowi na przykład, że pierwszeństwo ma zawsze flaga gospodarza, która w stosunku do innych flag powinna być umieszczona po stronie prawej (patrząc z miejsca usytuowanego za flagą). Ta zasada ma korzenie w zwyczajach polskiego rycerstwa, które za ważniejszą uważało prawą stronę tarczy herbowej. Protokół mówi także, że podczas uroczystości, na maszcie powinna powiewać jedna flaga państwowa jako symbol. Ściśle są również określone proporcje flagi państwowej – stosunek jej szerokości do długości, bez względu na rozmiar, musi wynosić 5:8. Wizerunek orła na fladze państwowej jest wizerunkiem zatwierdzonym ustawowo. Eksponowanie flagi z godłem np. na balkonie nie jest zgodne z protokołem flagowym.

Która flaga jest wyższa rangą: polska czy unijna?
Flagi poszczególnych państw członkowskich mają pierwszeństwo przed flagą Unii Europejskiej, ponieważ Unia jest tylko organizacją. Dlatego flaga unijna może być eksponowana tylko podczas uroczystości i świąt związanych z Unią i tylko na lewo od flagi państwowej.
Flaga Unii w Polsce może wisieć stale na dachach agend unijnych i na przejściach granicznych, ale na masztach i drzewcach zawsze musi towarzyszyć fladze polskiej – po jej lewej stronie. Maszty i drzewce muszą być jednakowej długości, a wymiary flag też muszą być jednakowe.v

bip.jpgbip_zaloba.jpg

epuap.jpgepuap_zaloba.jpg

facebook.jpgfacebook_zaloba.jpg

gaz_logo.png

Spis_powsechny_logo_1.png

Jurajskie_Zawody_Balonowe.jpg

wirtualny_spacer.jpg

dotacje_oze.png

dotacje_azbest.png

ppj.jpgppj_cz.jpg

jsk_baner.jpg

zgj_logo.jpgzwiazek_gmin_zaloba.jpg

rlgd.png

zespol_szkol.jpgzespol_szkol_zaloba.jpg

rewitalizacja.jpg

Dane kontaktowe:

Urząd Gminy w Janowie, ul. Częstochowska 1; 42-253 Janów, tel. 34 3278048, 34 3278501, 34 3278502, 34 3278503, fax. 34 3278081, e-mail: gmina@janow.pl,
Skrytka odbiorcza ePUAP: /ris4l98i9c/skrytka

Copyright (c) 2016 Urząd Gminy w Janowie. Wszelkie prawa zastrzeżone Strony internetowe TRUSTNET