A A A A Kontrast:
A++ A+ A Czcionka:
środa 14.04.2021RSS

inwestycje_remonty_zima.jpginwestycje_remonty_wiosna.jpginwestycje_remonty_lato.jpginwestycje_remonty_jesien.jpginwestycje_remonty_zaloba.jpg

kalendarz_wydarzen_jesien.jpgkalendarz_wydarzen_lato.jpgkalendarz_wydarzen_wiosna.jpgkalendarz_wydarzen_zaloba.jpgkalendarz_wydarzen_zima.jpg

relacje_jesien.pngrelacje_zima.pngrelacje_lato.pngrelacje_zaloba.pngrelacje_wiosna.png

bppzima.pngbppwiosna.pngbppjesien.pngbpplato.pngbppzal.png

rozklad_jazdy.jpgrozklad_jazdy_jesien.jpgrozklad_jazdy_lato.jpgrozklad_jazdy_wiosna.jpgrozklad_jazdy_zaloba.jpg

Dzialki

zgk.pngzgk_zima.pngzgk_zalobna.pngzgk_lato.pngzgk_jesien.png

gops.pnggops_zima.pnggops_lato.pnggops_jesien.pnggops_zalobna.png

szkolnictwo_zima.pngszkolnictwo_zalobna.pngszkolnictwo_jesien.pngszkolnictwo_wiosna.pngszkolnictwo_lato.jpg

gospodarka_odpadami.jpggospodarka_odpadami_jesien.jpggospodarka_odpadami_lato.jpggospodarka_odpadami_wiosna.jpggospodarka_odpadami_zaloba.jpg

nie_uzaleznieniom.jpgnie_uzaleznieniom_jesien.jpgnie_uzaleznieniom_lato.jpgnie_uzaleznieniom_wiosna.jpgnie_uzaleznieniom_zaloba.jpg

osrodki_zdrowia.jpgosrodki_zdrowia_jesien.jpgosrodki_zdrowia_lato.jpgosrodki_zdrowia_wiosna.jpgosrodki_zdrowia_zaloba.jpg

biblioteka.jpgbiblioteka_jesien.jpgbiblioteka_lato.jpgbiblioteka_wiosna.jpgbiblioteka_zaloba.jpg

muzeum.jpgmuzeum_jesien.jpgmuzeum_lato.jpgmuzeum_wiosna.jpgmuzeum_zaloba.jpg

sokis_zima.pngsokis_zalobna.pngsokis_wiosna.pngsokis_lato.pngsokis_jesien.png

rzut_podkowa.jpgrzut_podkowa_jesien.jpgrzut_podkowa_lato.jpgrzut_podkowa_wiosna.jpgrzut_podkowa_zaloba.jpg

jp_zaloba.jpgjp_jesien.jpgjp_lato1.jpgjp_wiosna1.jpgjp_zima1.jpg

2013-09-07 21:34
   Na przełomie lipca i sierpnia Sołectwo Pabianice realizowało projekt zatytułowany „Pożyteczne Wakacje 2013”.Pożyteczne Wakacje to konkurs grantowy , którego beneficjentami są dzieci i młodzież. Jest on organizowany każdego roku przez Fundację Wspomagania Wsi. Celem konkursu jest dofinansowanie najlepszych projektów, które umożliwią dzieciom i młodzieży pozostającym w czasie wakacji w swoich rodzinnych miejscowościach spędzenie wolnych chwil w sposób pożyteczny dla siebie oraz lokalnej społeczności, a przy tym w atrakcyjnej i bezpiecznej formie.Każda edycja konkursu wiąże się z pewną tematyką, pod którą należy zaplanować wypoczynek i program zajęć dla przyszłych uczestników. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem: ,,Pokaż co masz na strychu - wystawa staroci” . Głównym celem projektu było stworzenie przez dzieci wystawy starych przedmiotów, zabytkowych eksponatów, rodzinnych pamiątek, które znajdują się w naszych domach, na strychach, w szopach i ogrodach.W ramach Pożytecznych Wakacji 2013 Sołectwo Pabianice zorganizowało cykl zajęć zatytułowany ,,Odkrywamy zakurzone skarby - zabawy z historią”. Cykl był podzielony na trzy moduły.Pierwszy moduł projektu zakładał zorganizowanie w świetlicy wiejskiej wystawy zabytkowych, starych przedmiotów codziennego użytku, rodzinnych pamiątek, dawnego sprzętu rolniczego, ludowych strojów, zdjęć i tym podobnych eksponatów. Dzieci gromadziły w świetlicy znalezione w gospodarstwach przedmioty, następnie je czyściły, w razie potrzeby odnawiały, przywracając im dawny blask. Po skompletowaniu i odświeżeniu ponad 50 przedmiotów, stworzono ekspozycję, którą można było oglądać przez cały sierpień. Każdy przedmiot został opatrzony karteczką z nazwą. Wśród przyniesionych „skarbów„ można było odnaleźć: żelazko z duszą, dzieżę do chleba, makatki, serniczkę, psa do zdejmowania butów, samowar, dawną maszynę do pisania, książki z początku XX wieku, cep, kołowrotek, nosidło, szklankę pocisku z czasów I wojny światowej i wiele innych bardzo interesujących przedmiotów. Dzieci miały także okazję samodzielnie przygotować i upiec ciastka ,,według przepisu mojej babci”. Wzięły udział w quizach, w czasie których odgadywały przysłowia i rozpoznawały dawne piosenki. Wykonały również plakaty zachęcające do zwiedzania ekspozycji.

W trakcie opracowywania wystawy dzieci zapoznały się z przedmiotami używanymi w dawnych czasach przez nasze babki i prababki podczas wykonywania codziennych czynności w domu, w pracy i na roli. Dla wielu z nich była to doskonała okazja do zobaczenia na własne oczy rzeczy, które można podziwiać już coraz częściej tylko w muzeum. Uczestnicy projektu zaznajomili  się także z zawodami, które już wyginęły. Wystawa uświadomiła im realia życia w dawnych czasach – chociażby to z jakimi trudnościami borykały się niegdyś gospodynie chcące wyprasować koszulę, czy upiec chleb. Przygotowywana przez cztery dni wystawa bardzo przypadła do gustu zwiedzającym ją turystom i mieszkańcom wsi. Tym ostatnim spodobała się do tego stopnia, że zaczęli przynosić ze swoich domostw kolejne eksponaty, które zostały włączone do ekspozycji.A jednej gospodyni tak się spodobała serniczka ,że zamówienie na wykonanie jej złożyła u miejscowego rzemieślnika.Po stworzeniu wystawy dzieci przeszły do następnej części projektu, którym było trzydniowe przygotowanie do uczestnictwa w obozie historyczno - wojskowym. W pierwszym dniu dzieci uczyły się jak radzić sobie ze skaleczeniami i różnymi wypadkami, które mogą im się przytrafić podczas wakacyjnego wypoczynku, w domu, na podwórku, podczas zabawy na świeżym powietrzu, na spacerze, w lesie. Poznały techniki bandażowania kończyn, głowy, reagowania w sytuacji zadławienia, poparzenia, zaprószenia oka, nauczyły się układać poszkodowanego w bezpiecznej pozycji i postępować na wypadek innych pospolitych dolegliwości. Ponadto dzieciom została przekazana wiedza na temat prawidłowego modelu zachowań podczas spotkania żmii zygzakowatej, dzika, a także w przypadku ukąszeń przez kleszcza, żmiję, osę i pszczołę.

W drugim dniu podopieczni poznali sposoby wyznaczania północy w terenie, bez użycia kompasu, a także odnajdywania kierunków świata przy pomocy busoli. Podczas treningu z busolą dzieci dowiedziały się co to jest azymut i wyznaczały kolejno azymuty w terenie. Następnie, jako ostatni punkt przygotowań przed obozem, mogły obejrzeć oryginalny nieśmiertelnik wojskowy, poznać jego przeznaczenie i zasady oznakowania oraz sporządzić samodzielnie własne nieśmiertelniki, które nosiły później w czasie obozu.

Trzeci dzień był okazją do sprawdzenia zdobytej we wcześniejszych dniach wiedzy. Dla uczestników projektu została zorganizowana gra terenowa – poszukiwanie skarbu. Zwycięska drużyna musiała wykazać się umiejętnością odczytywania zaszyfrowanych wiadomości, poruszania się po terenie z mapą, wyznaczania kierunków świata przy pomocy zegarka, podążania zgodnie z podanym azymutem, udzielenia pierwszej pomocy osobie ukąszonej przez żmiję oraz spełnić wiele innych zadań, by ostatecznie dotrzeć do ukrytego skarbu.

Ponieważ odnajdywanie przez dzieci starych przedmiotów, poznawanie ich historii i przeznaczenia nieodłącznie wiąże się z poznawaniem historii ludzi, którzy tych przedmiotów używali, a w konsekwencji prowadzi do poznawania historii regionu – postanowiliśmy przenieść dzieci w trzeciej części projektu do obozu historyczno – wojskowego.

Wyposażeni w wiedzę i nieśmiertelniki uczestnicy wzięli udział w ostatniej części projektu czyli obozie historyczno – wojskowym. Obóz rozpoczął się od wprowadzenia dzieci w realia ostatniej wojny, która rozgrywała się na obszarze Pabianic, czyli II Wojny Światowej. Do świetlicy, w której zgromadzeni byli uczestnicy wpadł nagle zdyszany żołnierz – członek Grupy Rekonstrukcji Historycznej Batalionu Obrony Narodowej „Żywiec”, Pan Jakub Rosiek. Prosił on o szklankę wody do picia i podtrzymywał, że ucieka właśnie przed nacierającymi z kierunku Częstochowy oddziałami niemieckimi. W ten sposób dzieci przeniosły się w realia czasów wojny i jednogłośnie zgodziły się na wzięcie udziału w szkoleniu wojskowym w ramach powszechnej mobilizacji.

Następnie prowadzący przedstawił dzieciom historię przebiegu II Wojny Światowej na tych terenach, posługując się fotografiami schronów Polskich znajdujących się w Częstochowie oraz schronów niemieckich zlokalizowanych w Ciecierzynie i Przymiłowicach. Wykorzystał mapy (Polski w 1939 r. oraz Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej) dla lepszego zobrazowania omawianych treści. Nawiązał również do działań wojennych z czasów I Wojny Światowej mających miejsce na terenie Pabianic. Dzieci miały możliwość poznać broń, wyposażenie i umundurowanie żołnierza polskiego z września 1939 r. Przekonały się, że nie odbiegały one jakościowo od wyposażenia żołnierza niemieckiego. Dzięki pogadance dowiedziały się o przyczynach klęski wojsk polskich w 1939 r.

Rekruci opuścili świetlicę i udali się na plac szkoleniowy. Po drodze minęli tablicę z reprodukcją obwieszczenia mobilizacyjnego z 1939 r. Szkolenie rozpoczęło się od nauki musztry. Dzieci nauczyły się postaw oraz ruchów wykonywanych na komendę, a także marszu w kolumnie. Mimo młodego wieku bez trudu opanowały tą niełatwą sztukę. Później przyszedł czas na ćwiczenia sprawnościowe – pokonywanie toru przeszkód. Rekruci przećwiczyli technikę czołgania, sposób zakładania maski przeciwgazowej oraz hełmu, by następnie na czas pokonywać tor przeszkód. Najwięcej radości sprawiało uczestnikom czołganie się w masce pgaz. przez tunel. Ostatnim ćwiczeniem pierwszego dnia obozu było rzucanie granatem do celu.

Drugi dzień obozu rozpoczął się od zapoznania uczestników z techniką poszukiwań za pomocą wykrywacza metali oraz prowadzenia wykopalisk. Dzieci zostały zaznajomione z przepisami prawnymi dotyczącymi znalezisk oraz uczulone, że każdy przedmiot znaleziony w ziemi może stanowić dla nich potencjalne zagrożenie. Dlatego też zawsze powinny o znalezisku poinformować osoby dorosłe. Rekruci w dwuosobowych zespołach prowadzili poszukiwania i wykopaliska. Na oznaczonym terenie udało im się odnaleźć 6 starych monet, które trafiły na wystawę do świetlicy.

Kolejnym etapem szkolenia była nauka sposobów komunikowania się za pomocą alfabetu Morse’a. Przyszli żołnierze zapoznali się z samym alfabetem oraz odczytywali informacje nadawane przy jego użyciu dźwiękiem. Następnie zostali podzieleni na dwie grupy. Jedna z grup nadawała komunikat z odległości przy użyciu chorągiewek - druga obserwowała ich przez lornetę nożycową, zapisywała i odszyfrowywała informacje. Każdy z uczestników opanował sztukę zarówno nadawania jak i odczytywania informacji za pomocą alfabetu Morse’a.

Ważną umiejętnością, którą nabyli rekruci była sztuka rolowania koca tak, aby ten nie rozleciał się po podrzuceniu w powietrze. Finałem drugiego dnia obozu były ćwiczenia w strzelaniu, zwieńczone I-szymi Zawodami Strzeleckimi im. mjr Jana Wrzoska. Dzieci strzelały z repliki Air Soft Gun karabinu Mauser. Każdy z uczestników, poza swoją tarczą strzelecką otrzymał na pamiątkę oryginalne łuski po pociskach wystrzelonych z prawdziwego karabinu Mauser. Na zakończenie obozu Uczestnicy zostali odznaczeni pamiątkowymi medalami. Dzieci pożegnały się z prowadzącym żołnierskim pozdrowieniem: „Czołem!”

Trzeba przyznać, iż wszyscy uczestnicy obozu okazali się rekrutami nadzwyczaj pojętnymi. Bez problemu przyswoili każdą z ćwiczonych umiejętności, choć te wcale nie należały do łatwych. Osoby, które najlepiej wykonały zadania: bieg przez tor przeszkód, rzut granatem oraz strzelanie otrzymały nagrody w postaci: hełmów, masek przeciwgazowych oraz menażek wojskowych.W ramach projektu dzieci udały się także na wycieczki do: Jura Parku w Krasiejowie, parku etnograficznego w Chorzowie oraz aquaparku w Tarnowskich Górach .Niestety Pożyteczne Wakacje 2013 dobiegły końca. Na zakończenie projektu oraz pożegnanie wakacji zorganizowano wspólne ognisko.

Rodzicom, dziadkom, opiekunom i wszystkim osobom, które pomogły w realizacji projektu w imieniu własnym oraz dzieci serdecznie dziękujemy. Poprzez wspólny wysiłek nasze pociechy mogły w pożyteczny, bezpieczny i inspirujący sposób spędzić wakacje w swojej miejscowości.


Zapraszamy na wedrówkę  wakacyjną  do galerii  zdjęć:


1 – Przedstawienie historii II wojny światowej na terenie Pabianic


2 – Prezentacja wyposażenia żołnierza polskiego z września 1939 r.


3 – Reprodukcja obwieszczenia mobilizacyjnego z 1939 r.


4 – Nauka musztry


5 – Ćwiczenia w maszerowaniu w kolumnie


6 – Ćwiczenie czołgania się


7 – Nauka zakładania maski przeciwgazowej


8 – Nauka zakładania hełmu


9 – Bieg przez tor przeszkód


10 – Tunel na torze przeszkód

11 – Pokonywanie tunelu


12 – Rzut granatem do celu


13 – Poszukiwania przy użyciu wykrywacza metalu

 

 


14 – Prowadzenie wykopalisk

 


15 – Odnalezione skarby

 

 


16 – Nauka alfabetu Morse’a


17 – Odczytywanie informacji nadawanie alfabetem Morse’a za pomocą dźwięku


18 – Nadawanie komunikatów przy użyciu chorągiewek

 


19 – Obserwacje z wykorzystaniem lornety nożycowej


20 – Nauka rolowania koca


20a – Koc wytrzymał próbę


21 – Nauka strzelania


22 – Zawody Strzeleckie im. mjr. Jana Wrzoska


23 – W samą dziesiątkę?

 


24 – Odznaczanie rekrutów medalami


25 – Uczestnicy obozu wraz z nagrodami


26 – Przygotowanie sprzętu gospodarstwa domowego czyszczenie,mycie,konserwowanie na wystawę pt."Pokaż co masz na strychu - wystawa staroci"

27-Wystawa w świetlicy przygotowana w ramach projektu

"Pożyteczne wakacje 2013"

28-Wystawę "Pokaż co masz na strychu -wystawa staroci "odwiedzili m.in.redaktor gazety Niedziela częstochowska pan Wojciech Mścichowski ,ks.Robert Tarasek,sołtys Pabianic Rafał Tomza,mieszkańcy Pabianic


 29-warsztaty z Panią Bożeną  Wieczorek pt. Jak udzieIić  I -wszej pomocy poszkodowanemu


 30-"Poszkodowani" uczestnicy " Pożytecznych wakacji 2013" z opatrunkiem: nogi,ręki ,głowy...


31 Pieczemy ciastka z przepisu"Babci"


 32- Ulubiona gra wakacyjna w szachy,warcaby w plenerze


 33-Konkursy,zagadki,quizy tym razem podzieleni na dwie grupy szukamy skarbu


 34 -Na zakończenie wakacji przygotowaliśmy ognisko i regionalne pieczonki z ziemniaków,marchwi,buraków,cebuli i wędliny


 35-Warsztaty plastyczne pt"Co mi się najbardziej podobało w czasie realizacji projektu pt."Pożyteczne wakacje 2013"


 36-Podsumowanie projektu pt."Pokaż co masz na strychu -wystawa staroci"

i nagrodzeni uczestnicy

więcej informacji w :Niedzieli częstochowskiej  Niedziela Foto,napisali o nas Niedziela z dn.01.09.13,www.atlas wsi

 

 

 

 


bip.jpgbip_zaloba.jpg

epuap.jpgepuap_zaloba.jpg

facebook.jpgfacebook_zaloba.jpg

gaz_logo.png

Spis_powsechny_logo_1.png

Jurajskie_Zawody_Balonowe.jpg

wirtualny_spacer.jpg

dotacje_oze.png

dotacje_azbest.png

ppj.jpgppj_cz.jpg

jsk_baner.jpg

zgj_logo.jpgzwiazek_gmin_zaloba.jpg

rlgd.png

zespol_szkol.jpgzespol_szkol_zaloba.jpg

rewitalizacja.jpg

Dane kontaktowe:

Urząd Gminy w Janowie, ul. Częstochowska 1; 42-253 Janów, tel. 34 3278048, 34 3278501, 34 3278502, 34 3278503, fax. 34 3278081, e-mail: gmina@janow.pl,
Skrytka odbiorcza ePUAP: /ris4l98i9c/skrytka

Copyright (c) 2016 Urząd Gminy w Janowie. Wszelkie prawa zastrzeżone Strony internetowe TRUSTNET