A A A A Kontrast:
A++ A+ A Czcionka:
środa 28.02.2024RSS

inwestycje_remonty_zima.jpginwestycje_remonty_wiosna.jpginwestycje_remonty_lato.jpginwestycje_remonty_jesien.jpginwestycje_remonty_zaloba.jpg

kalendarz_wydarzen_jesien.jpgkalendarz_wydarzen_lato.jpgkalendarz_wydarzen_wiosna.jpgkalendarz_wydarzen_zaloba.jpgkalendarz_wydarzen_zima.jpg

informator 1.jpginformator 2.jpginformator 3.jpginformator 4.jpginformator 5.jpg

relacje_jesien.pngrelacje_zima.pngrelacje_lato.pngrelacje_zaloba.pngrelacje_wiosna.png

bppzima.pngbppwiosna.pngbppjesien.pngbpplato.pngbppzal.png

rozklad_jazdy.jpgrozklad_jazdy_jesien.jpgrozklad_jazdy_lato.jpgrozklad_jazdy_wiosna.jpgrozklad_jazdy_zaloba.jpg

Dzialki

zgk.pngzgk_zima.pngzgk_zalobna.pngzgk_lato.pngzgk_jesien.png

szkolnictwo_zima.pngszkolnictwo_zalobna.pngszkolnictwo_jesien.pngszkolnictwo_wiosna.pngszkolnictwo_lato.jpg

gops.pnggops_zima.pnggops_lato.pnggops_jesien.pnggops_zalobna.png

gospodarka_odpadami.jpggospodarka_odpadami_jesien.jpggospodarka_odpadami_lato.jpggospodarka_odpadami_wiosna.jpggospodarka_odpadami_zaloba.jpg

nie_uzaleznieniom.jpgnie_uzaleznieniom_jesien.jpgnie_uzaleznieniom_lato.jpgnie_uzaleznieniom_wiosna.jpgnie_uzaleznieniom_zaloba.jpg

osrodki_zdrowia.jpgosrodki_zdrowia_jesien.jpgosrodki_zdrowia_lato.jpgosrodki_zdrowia_wiosna.jpgosrodki_zdrowia_zaloba.jpg

biblioteka.jpgbiblioteka_jesien.jpgbiblioteka_lato.jpgbiblioteka_wiosna.jpgbiblioteka_zaloba.jpg

muzeum.jpgmuzeum_jesien.jpgmuzeum_lato.jpgmuzeum_wiosna.jpgmuzeum_zaloba.jpg

sokis_zima.pngsokis_zalobna.pngsokis_wiosna.pngsokis_lato.pngsokis_jesien.png

jp_zaloba.jpgjp_jesien.jpgjp_lato1.jpgjp_wiosna1.jpgjp_zima1.jpg

1wybory_jesien.jpg1wybory_lato.jpg1wybory_zal.jpg1wybory_zima.jpg47017.jpg

2022-11-15 13:54

Miniony tydzień w Gminie Janów upłynął w nastroju zadumy podczas licznych wydarzeń związanych z obchodami 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Świętowanie rozpoczęło się już 8 listopada patriotyczną wieczornicą pod hasłem "Polska to taka kraina, która się w sercu zaczyna" zorganizowaną w Szkole Podstawowej w Piasku, przy współpracy ze Szkołą Podstawową w Lgoczance. Był to wieczór wypełniony poezją i wspólnym śpiewem, zwieńczony wyklejaniem mapy Polski serduszkami, na których każdy  uczestnik zapisał za co kocha swoją wolną Ojczyznę.

10 listopada przed południem, na placu przy nowobudowanej hali sportowej w Janowie, nastąpiło uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt, który, dzięki zaangażowaniu mieszkańców naszej Małej Ojczyzny, powstał w ramach projektu „Pod biało-czerwoną”. Wszyscy zebrani w bardzo doniosły sposób uczcili naszą państwowość oddając wspólnie cześć i honor polskiej fladze narodowej. Wciągając flagę na nowy maszt dumnie wybrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. Następnie, w podniosłym tonie, uroczystość kontynuowano w Zespole Placówek Oświatowych w Janowie. Zuchy z gromady „Pluszowe Niedźwiadki” oraz uczniowie klasy III i IV słowami polskich poetów przywołali atmosferę sprzed lat, przedstawiając czas zaborczej niewoli oraz czas wywalczonej, wymodlonej i wymarzonej polskiej niepodległości.

Późnym popołudniem, w Szkole Podstawowej w Lusławicach, grupa zuchowa „Pracowite Skrzaty” wraz z uczniami zaprezentowali montaż słowno-muzyczny pod hasłem „Ta co nie zginęła”, przywołując ważne momenty historii Polski ukazując jej piękno, mimo trudnych momentów w dziejach.

11 listopada obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w Kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Złotym Potoku. Przed mszą Złotopotocki Chór im. Z. Krasińskiego wystąpił z krótkim lecz przejmującym koncertem, podczas którego zaprezentował kilka piosenek żołnierskich m.in.: "Pierwsza Kadrowa", "Ułani, ułani" czy "Pierwsza Brygada".

Wieczorem, w Narodowe Święto Niepodległości w budynku Centrum Usług Społecznościowych w Janowie odbyła się wieczornica patriotyczna pod hasłem: "Roztaczaj Skrzydła Orle Biły". Tą niezwykle wzruszającą uroczystość poprowadziły dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu w Janowie Pani Anna Tarczyńska oraz dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej i Muzeum Regionalnego im. Z. Krasińskiego w Złotym Potoku Pani Justyna Siemion, która wygłosiła interesujący wykład na temat „ojców wolności” i historii odzyskania przez Polskę niepodległości. Na scenie zaprezentowały się dzieci z kółka gitarowego działającego przy SOKiS, Seniorzy z Jurajskiego Klubu Seniora przy akompaniamencie Pani Jadwigi Błaszkiewicz oraz przygotowani przez Panią Sylwię Dziurkowską uczniowie prezentujący poezję. Podczas wieczornicy odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz degustacja potraw przygotowanych przez Panie z Jurajskiego Klubu Seniora. Był to czas na wspólne przeżycie tego podniosłego święta w nostalgicznej atmosferze, która sprzyjała długim rozmowom i przywoływała patriotyczne wspomnienia wśród zebranych.

Wszystkie szkoły i przedszkole z terenu Gminy Janów uczciły Narodowe Święto Niepodległości biorąc udział w ogólnopolskiej akcji MEN „Szkoła do hymnu”.  Punktualnie o godzinie 11.11 uczniowie i przedszkolaki odśpiewali wspólnie „Mazurka Dąbrowskiego”.

Jak zwykle nie zawiedli mieszkańcy Gminy Janów, którzy poza licznym uczestnictwem w zorganizowanych wydarzeniach, uczcili święto naszej wolności wywieszając na swoich domach i posesjach biało-czerwone flagi demonstrując tym swoją polskość i przynależność do Ojczyzny.

Serdecznie wszystkim dziękujemy. Po raz kolejny Gmina Janów pokazała, że w spokoju i radości chełbii się polską niepodległością i wolnością.

bip.jpgbip_zaloba.jpg

epuap.jpgepuap_zaloba.jpg

baner_ue_pozyskane.png

facebook.jpgfacebook_zaloba.jpg

porady prawne.jpg

zakladka czyste powietrze.jpg

energetycznosc budynkow.jpg

gaz_logo.png

baner_fundusz_solidarnosciowy.png

dotacje_oze.png

dotacje_azbest.png

jsk_baner.jpg

ppj.jpgppj_cz.jpg

rlgd.png

zgj_logo.jpgzwiazek_gmin_zaloba.jpg

zespol_szkol.jpgzespol_szkol_zaloba.jpg

rewitalizacja.jpg

Dane kontaktowe:

Urząd Gminy w Janowie, ul. Częstochowska 1; 42-253 Janów, tel. 34 3278048, 34 3278501, 34 3278502, 34 3278503, fax. 34 3278081, e-mail: gmina@janow.pl,
Skrytka odbiorcza ePUAP: /ris4l98i9c/skrytka

Copyright (c) 2016 Urząd Gminy w Janowie. Wszelkie prawa zastrzeżone Strony internetowe TRUSTNET