A A A A Kontrast:
A++ A+ A Czcionka:
piątek 29.05.2020RSS

inwestycje_remonty_zima.jpginwestycje_remonty_wiosna.jpginwestycje_remonty_lato.jpginwestycje_remonty_jesien.jpginwestycje_remonty_zaloba.jpg

kalendarz_wydarzen_jesien.jpgkalendarz_wydarzen_lato.jpgkalendarz_wydarzen_wiosna.jpgkalendarz_wydarzen_zaloba.jpgkalendarz_wydarzen_zima.jpg

1wybory_jesien.jpg1wybory_lato.jpg1wybory_zal.jpg1wybory_zima.jpg47017.jpg

rozklad_jazdy.jpgrozklad_jazdy_jesien.jpgrozklad_jazdy_lato.jpgrozklad_jazdy_wiosna.jpgrozklad_jazdy_zaloba.jpg

dzialki.jpgdzialki_jesien.jpgdzialki_lato.jpgdzialki_wiosna.jpgdzialki_zaloba.jpg

zgk.pngzgk_zima.pngzgk_zalobna.pngzgk_lato.pngzgk_jesien.png

gops.pnggops_zima.pnggops_lato.pnggops_jesien.pnggops_zalobna.png

szkolnictwo_zima.pngszkolnictwo_zalobna.pngszkolnictwo_jesien.pngszkolnictwo_wiosna.pngszkolnictwo_lato.jpg

gospodarka_odpadami.jpggospodarka_odpadami_jesien.jpggospodarka_odpadami_lato.jpggospodarka_odpadami_wiosna.jpggospodarka_odpadami_zaloba.jpg

nie_uzaleznieniom.jpgnie_uzaleznieniom_jesien.jpgnie_uzaleznieniom_lato.jpgnie_uzaleznieniom_wiosna.jpgnie_uzaleznieniom_zaloba.jpg

osrodki_zdrowia.jpgosrodki_zdrowia_jesien.jpgosrodki_zdrowia_lato.jpgosrodki_zdrowia_wiosna.jpgosrodki_zdrowia_zaloba.jpg

fair_play.jpgfair_play_jesien.jpgfair_play_lato.jpgfair_play_wiosna.jpgfair_play_zaloba.jpg

biblioteka.jpgbiblioteka_jesien.jpgbiblioteka_lato.jpgbiblioteka_wiosna.jpgbiblioteka_zaloba.jpg

muzeum.jpgmuzeum_jesien.jpgmuzeum_lato.jpgmuzeum_wiosna.jpgmuzeum_zaloba.jpg

sokis_zima.pngsokis_zalobna.pngsokis_wiosna.pngsokis_lato.pngsokis_jesien.png

rzut_podkowa.jpgrzut_podkowa_jesien.jpgrzut_podkowa_lato.jpgrzut_podkowa_wiosna.jpgrzut_podkowa_zaloba.jpg

jp_zaloba.jpgjp_jesien.jpgjp_lato1.jpgjp_wiosna1.jpgjp_zima1.jpg

Legenda Jadwigi Grochowskiej

2006-12-14 11:59
Dawno temu piękna, ale bieda dziewczyna jak zwykle poszła po wodę do źródełka. Tego dnia macocha kazała je przynieść wodę, pomimo tego, że była chora. Niosła wodę i płakała nad swoim losem. Szła wzdłuż potoku i zobaczyła w rzece okazałego raka, który jej towarzyszył. Kiedy rak się zatrzymał, dziewczyna stanęła, aby odpocząć. Po chwili doszedł do niej stary i brzydki wędrowiec i poprosił o łyk wody.

Legenda Danuty Rudzińskiej

2006-12-14 11:09
Dawno temu w miejscowości Potok, leżącej niedaleko gminy Janów, mieszkała uboga dziewczyna - Anusia. Ciężko pracowała, aby utrzymać rodziców i rodzeństwo. Jednym z jejobowiązków było noszenie wody z pobliskiego potoku. Codziennie rano brała dwa wiadra, aby je napełnić wodą i szła nad wartko płynący potok. Kiedy konwie były pełne, Anusia siadała nad brzegiem potoku i z kieszonki swej ubogiej sukienki wyjmowała okruszki i sypała przypływającemu do niej, małemu, głodnemu pstrągowi. Była to jedna chwila odpoczynku podczas ciężkiego dnia pracy.

Legenda Jolanty Cyprych

2006-12-14 10:44
W Złotym Potoku zawsze mieszkali uczciwi i pracowici ludzie. Nie mogła tego znieść zła czarownica, która żyła w grocie koło miasteczka. Ze złości sprawiła swoimi czarami, że wyschły tam wszystkie studnię. Było właśnie upalne lato. Na niebie ani chmurki, a studnie, do tej pory pełne życiodajnej wody, w jednej chwili stały się suche i puste jak serce wiedźmy.
Strach padł na mieszkańców. Jak tu żyć bez wody? Wtedy starej Agacie przypomniało się, że słyszała kiedyś o czarodziejskim źródle, które ponoć znajduje się w okolicznych lasach. Niełatwo je znaleźć, bo bije zawsze podczas pełni księżyca, a zaczerpnąć z niego może tylko dziewczyna o dobrym i czystym jak źródlana woda sercu. Tylko mocą tej wody można pokonać czar rzucony przez wiedźmę.

Legenda Łukasza Maszczyka

2006-12-14 10:34
Dawno, dawno temu pewien strudzony pielgrzym wędrował na Jasną Górę. Spragniony i głodny zatrzymał się w bogatej wiosce. Ponieważ był już starszym człowiekiem, siły szybko zaczęły go opuszczać. Przycupnął na skraju drogi i cichym głosem zaczął prosić przechodzących mieszkańców o kubek wody. Jednak nikt nie wracał uwagi na starszego mężczyznę. Ludzie mijali go obojętnie i nikt nie podał mu ani kawałka chleba, ani łyka wody.  Tylko młoda, uboga dziewczyna o imieniu Apolonia, wracająca znad rzeki z dwiema konwiami pełnymi wody, ulitowała się nad wędrowcem, pochyliła nad nim i dała się napić świeżej wody.

 

Legenda Joanny Jeziorskiej

2006-12-14 09:53
Było to tak. Z lasów otaczających miejscowość Potok pewnego razu wyjechała rycerska drużyna. Jeden z rycerzy ujrzał kobietę niosącą wodę w konwiach. Był bardzo spragniony i poprosił ją aby pozwoliła mu się napić. Kobieta nie odmówiła jego prośbie. Jednak gdy młody rycerz pochylił się nad wiadrem, aby zaczerpnąć wody, ujrzał w niej ... raka.

Dawno, dawno temu tereny dzisiejszego Złotego Potoku niemal w całości pokrywały piaski, przez które przebijały się wapienne skały. Jedynie w okolicach rzeki rósł piękny las, który wił się, tak jak od źródeł jego wiła się strużka rzeki. Ludzie mieszkający w okolicy przyzwyczaili się już do tego, że ziemia wokół nich smutna i jałowa. Żyli spokojnie i skromnie.

Zapraszamy  do obejrzenia galerii anaglifów, czyli zdjęć tworzących wrażenie 3D. Anaglify wymagają do oglądania okularów z lewym szkłem czerwonym a prawym niebieskim. Zdjęcia zamieszczone w galerii prezentują walory przyrodnicze naszej gminy.

Janów Gminą Fair Play

2006-12-13 12:53
Gmina Janów, jako jedna z dwóch gmin województwa śląskiego otrzymała tytuł „Gminy Fair Play” - Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji. Uroczysta gala połączona z wręczeniem certyfikatów, odbyła się w Sali Koncertowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie 29 października 2006 roku. W ramach otrzymanej nagrody, został przygotowany film promocyjny oraz tablice informacyjne obecnie ustawione przy ważniejszych drogach wjazdowych na teren naszej gminy.
Zdziwicie się, gdy na rynku w Złotym Potoku, zobaczycie dziewczynę z konwiami wody jak stoi w potoku a u jej stóp chodzi czerwony rak. To nie jest takie dziwne, zważywszy na fakt, że jest to przeniesienie do naszych czasów bohaterów dawnej legendy. A było to tak: W okolicy potoku, na małej polance mieszkała Zosia wraz ze swoimi rodzicami. Byli oni już w starszym wieku i nie za wiele pracowali w gospodarstwie, więc siłą rzeczy wszystko było na głowie Zosi. Gdy pewnego razu oboje rodziców zachorowało, Zosia bardzo się zasmuciła, bo w domu nie było pieniędzy na leki i bardziej zdrowe pożywienie.
Stowarzyszenie Partnerstwo Północnej Jury przygotowało jeden z trzech najlepszych projektów w skali kraju w konkursie Pilotażowego Programu Leader+ schemat II. Oznacza to, iż otrzyma w 2007 roku - 750 tys. zł unijnej dotacji na realizację zadań z zakresu przedsiębiorczości, turystyki, promocji. Warto zaznaczyć iż gmina Janów była inicjatorem powstania tego stowarzyszenia, jak również Stowarzyszenie to ma siedzibę w naszej gminie. Obejmuje 9 gmin z powiatu częstochowskiego i myszkowskiego. Są to gminy: Janów, Koziegłowy, Lelów, Mstów, Niegowa, Olsztyn, Poraj, Przyrów i Żarki.
Opowiem wam, dziateczki moje, historyi fragment, zasłyszany gdym wędrował po gościńcach zamków orlich. A wszystko dziać się miało, jak swego czasu na owych gościńcach zbójcy grasowali. W karczmach mawiano do niedawna jeszcze, iż wiele bogactw złupionych w potoku nieopodal budowli Ostrego Oręża, zwanej potocznie Ostrężnikiem, znaleźć można. Jakież to dziwy kryje potok Złotym zwany?
W konkursie na legendę o dziewczynie z nosidłami, nadesłano aż 42 propozycje legend, które oceniało jury w składzie: Adam Markowski - wójt Gminy Janów, Ireneusz Bartkowiak - pełnomocnik ds. Turystyki i Promocji Gminy, Krzysztof Lampa - podinspektor ds. Komunikacji Społecznej, pasjonat historii Złotego Potoku,  Jerzy Kędziora - twórca rzeźby, Tadeusz Piersiak - redaktor Gazety Wyborczej.

Brawo dla Siedlca !

2006-12-10 13:39

Siedlec jest pierwszym sołectwem w naszej gminie, które prowadzi własną stronę internetową w domenie janow.pl. Z niecierpliwością czekamy na kolejne sołectwa i organizacje, jak Ochotnicze Straże Pożarne i Koła Gospodyń Wiejskich oraz jednoski oświatowe. 

Oj, tegoroczny 6 grudnia był prawdziwym dniem radości dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Nie zabrakło Mikołajów w przedszkolach, szkołach i domach w naszej gminie. W Przedszkolu w Janowie święty Mikołaj spotkał się z 75 dziećmi. W Gimnazjum im. Armii Krajowej w Piasku można było spotkać nawet 4 Mikołajów, rozdających słodycze i prezenty. Aby dostać paczkę uczniowie musieli zaśpiewać kolędę albo powiedzieć wiersz.  

Nowy plac zabaw dla dzieci

2006-12-05 20:23
W tym roku do Janowa przybył 5 grudnia św. Mikołaj, na otwarcie nowego placu zabaw dla dzieci przy ul. Polnej w Janowie. W spotkaniu z Mikołajem uczestniczyły dzieci z Przedszkoli w Janowie i Złotym Potoku oraz przedstawiciele Urzędu Gminy.

Odnowienie kaplicy w Lipniku

2006-12-05 19:02

W dniu 29 listopada odbyła się uroczystość poświęcenia i oddania do użytku kaplicy wiejskiej w Lipniku.  W otwarciu udział wzięli: przedstawiciele Urzędu Gminy w Janowie, wykonawcy inwestycji oraz mieszkańcy Lipnika. Kaplicę poświęcił ks. kanonik Andrzej Kańka, proboszcz Parafii p.w. św. Bartłomieja w Żurawiu. Po uroczystościach, w czasie spotkania w świetlicy wiejskiej, zgromadzeni mogli obejrzeć wystawę zdjęć archiwalnych m.in. z 1943 roku, z okresu budowy kaplicy.

W dniu 27 listopada br. odbyła się I sesja Rady Gminy w Janowie V kadencji, którą rozpoczęła najstarsza radna p. Alina Kaczmarek. Następnie przewodnicząca Gminnej Komisji Wyborczej w Janowie - Justyna Siemion, odczytała wyniki wyborów z terenu gminy Janów na wójta i radnych. Po złożeniu uroczystego ślubowania, rozpoczęto wybieranie przewodniczącego i 2 wiceprzewodniczących Rady Gminy. Na przewodniczącego wybrano jednogłośnie Sławomira Krzyształowskiego. Wiceprzewodniczącymi zostali - Zygmunt Białas i Krzysztof Szczepanek.
W bieżącym roku Szkoła Podstawowa w Janowie obchodzi 80-lecie powstania. Z tej okazji 10 listopada odbyła się uroczysta akademia, w której udział wzięli m.in. emerytowani dyrektorzy, nauczyciele, przedstawiciele Śląskiego Kuratorium Oświaty, jednostek samorządowych, oświatowych i instytucji kultury z terenu gminy. W czasie uroczystości Szkoła otrzymała od wójta Gminy Janów projektor multimedialny, przeznaczony do zajęć dydaktycznych.

Złote Gody

2006-12-04 12:10
7 listopada w Urzędzie Gminy w Janowie odbyła się uroczystość wręczenia medali dla szesnastu par obchodzących w bieżącym roku 50 rocznicę zawarcia związku małżeńskiego. W imieniu prezydenta RP medale wręczyli - wójt Gminy Janów Adam Markowski, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Janina Maciągowska oraz sekretarz UG Magdalena Stachurska.

Inwestycje w Pabianicach

2006-12-04 11:37
Po mszy świętej w kaplicy w Pabianicach w dniu 5 listopada 2006 r. odbyło się otwarcie drogi gminnej Pabianice-Brus. W uroczystości udział wzięli Adam Markowski wójt Gminy Janów, Sławomir Peryga zastępca wójta Gminy Janów, ks. kanonik Ryszard Marciniak proboszcz Parafii p.w.  św. Jana Chrzciciela w Złotym Potoku, Rafał Tomza sołtys Pabianic, zaproszeni goście oraz mieszkańcy.

4 listopada 2006 r. w Żurawiu, odbyło się otwarcie po modernizacji zbiornika wodnego oraz studni wiejskich. W uroczystości udział wzięli m.in. Jerzy Motłoch dyrektor  Wydziału Terenów Wiejskich Województwa Śląskiego, Stanisław Cieślik wykonawca inwestycji oraz Krzysztof Kierczak budowniczy studni.

Uwaga azbest !!!

2006-11-24 12:51

Szanowni Mieszkańcy Gminy Janów. Zgodnie z zapisami „Krajowego programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski” gminy mają obowiązek opracowania „Programów usuwania azbestu oraz wyrobów zawierających azbest”, w których określone zostaną potrzeby oraz ilości środków finansowych koniecznych na realizację zadań związanych z usuwaniem wyrobów zawierających azbest. Opracowanie dokumentacji umożliwi uzyskanie dotacji na utylizację azbestu.

Inwestycje w Lusławicach

2006-11-24 11:14
9 listopada 2006 roku w Lusławicach odbyło się uroczyste otwarcie pierwszego odcinka (1000 m) drogi Lusławice -Kolonia z nową nakładką asfaltową. Po uroczystości mieszkańcy oraz zaproszeni goście udali się do centrum miejscowości, gdzie oddano do użytku nową altanę, skwer zieleni oraz molo wykonane przy stawie wiejskim.
                               WITOJCIE  U  NOS 
Wspaniałe pagórki, ciche doliny, malownicze ostańce, mili ludzie to miejscowość Siedlec oddalona o 25 km na południowy wschód od Częstochowy w Gminie Janów.
A w tej to miejscowości znajduje się Schronisko Młodzieżowe, które udziela noclegów dla turystów  przemierzających szlaki turystyczne gminy Janów. Baza schroniska to 40 miejsc noclegowych w pokojach wieloosobowych kompleks boisk sportowych oraz krąg do rozpalania ogniska by w ciepłe letnie wieczory nucić turystyczną piosenkę.

Historia

2006-11-22 13:21
Historia

W dniu 29 października br. po mszy świętej w Kościele p.w. św. Jana Chrzciciela odbyła się uroczystość otwarcia rynku i studni w Złotym Potoku po modernizacji. Mszę świętą koncelebrowali: ks. prałat Jan Szkoc oraz ks. dziekan Ryszard Marciniak - proboszcz Parafii w Złotym Potoku.Na początku pragnę przeprosić Państwa za niedogodności spowodowane zaburzeniami pracy oczyszczalni ścieków w Janowie. A teraz kila słów tytułem wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Janowska instalacja to oczyszczalnia biologiczno-mechaniczna, która rozkłada ścieki dzięki natlenianiu oraz za pomocą bakterii tlenowych.

W niedzielę 22 X 2006 o godz. 16.00 po uroczystej mszy św. w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela odbyło się poświęcenie dębu papieskiego  i odsłonięcie pamiątkowego kamienia. Ceremonii poświęcenia dokonał Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Jan Wątroba w asyście ks. dziekana Ryszarda Marciniaka i ks. prałata Jana Szkoca.
Dnia 18 października 2006 r. w sali Sejmu Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego, w trakcie trwania Forum Sołtysów województwa śląskiego, odbyło się podsumowanie konkursu "Piękna Wieś Województwa Śląskiego" wraz z wręczeniem nagród i wyróżnień uczestnikom i laureatom biorących udział w tegorocznej jego edycji.
Podczas zakładania nowego miasta Janowa, proboszczem w Złotym Potoku był ks. Florian Silnicki, który w 1700 r. na ziemi darowanej mu prze Jana Aleksandra Koniecpolskiego wzniósł kaplicę z drzewa pw. Niepokalanego Poczęcia N.M.P. W pierwotnym stanie kaplica utrzymywana była z ofiar mieszkańców Janowa do 1877 r. Przy kaplicy nie mieszkał żaden kapłan.
Urząd Gminy w Janowie
ul. Częstochowska 1; 42-253 Janów

tel. 34 3278048, 34 3278501

fax. 34 3278081;
e-mail: gmina@janow.pl

Skrytka  ePUAP: /ris4l98i9c/skrytka

bip.jpgbip_zaloba.jpg

epuap.jpgepuap_zaloba.jpg

facebook.jpgfacebook_zaloba.jpg

Jurajskie_Zawody_Balonowe.jpg

wirtualny_spacer.jpg

dotacje_oze.png

dotacje_azbest.png

spoldzielnia_socjalna1.png

jsk_baner.jpg

zgj_logo.jpgzwiazek_gmin_zaloba.jpg

ppj.jpgppj_cz.jpg

rlgd.png

zespol_szkol.jpgzespol_szkol_zaloba.jpg

siedlec.jpgsiedlec_jesien.jpgsiedlec_lato.jpgsiedlec_wiosna.jpgsiedlec_zaloba.jpg

schronisko.jpgschronisko_zaloba.jpg

rewitalizacja.jpg

Dane kontaktowe:

Urząd Gminy w Janowie, ul. Częstochowska 1; 42-253 Janów, tel. 34 3278048, 34 3278501, 34 3278502, 34 3278503, fax. 34 3278081, e-mail: gmina@janow.pl,
Skrytka odbiorcza ePUAP: /ris4l98i9c/skrytka

Copyright (c) 2016 Urząd Gminy w Janowie. Wszelkie prawa zastrzeżone Strony internetowe TRUSTNET